Ve dnech 12. až 16. května se v Praze bude konat další ročník Pražského Micro-festivalu, nekomerčního a plně dvojjazyčného festivalu převážně české a anglické poezie. Navzdory tomu, že festival letos vstupuje teprve do čtvrtého roku své existence, má za sebou už pestrou historii. Původně vznikl díky snaze o obnovení Pražského mezinárodního festivalu poezie (Prague International Poetry Festival), který se konal v roce 2004. Ten byl přelomovou událostí na úrovni současného Festivalu spisovatelů Praha a hostil více než 40 spisovatelů z více než 20 zemí (včetně jmen jako Charles Bernstein, Andrej Soznovsky, Tomaz Salamun, Drew Milne, Jaroslav Rudiš, Sudeep Sen a Anselm Hollo). Na rozdíl od Festivalu spisovatelů byl začleněn do místní kultury, akce se odehrávaly na místech se zavedenou tradicí literárních čtení a jeho cílem bylo především zprostředkovat dialog mezi spisovateli a návštěvníky z publika.
Stejně jako na svém počátku v dubnu 2009 si festival klade za cíl poskytnout komunikační platformu pro básníky, kteří se pohybují vně okruhu již existujících, převážně komerčně zaměřených literárních podniků. Ve spojení se studenty a nadšenci jej pořádají samotní autoři pražské literární scény a v jeho hledáčku se ocitá především tvorba, která je inovativní a drží se mimo hranice oficiálně uznané literatury tak, jak ji určuje angloamerický vydavatelský průmysl. Nabízí ty nejlepší z místních anglofonních spisovatelů spolu s básníky a prozaiky z Čech i zahraničí. Klade si za cíl prohlubovat kontakt mezi evropskými centry současné anglofonní poezie, napomáhat renesanci pražské cizojazyčné tvorby, přivádět do Prahy současnou mezinárodní tvorbu a věnovat pozornost těm, kterým se dostatek pozornosti nevěnuje, protože stojí „mezi“ jazyky a jejich publiky, tradicemi a poetikami. Zároveň chce přispět k prohloubení diskuse o „translokální“ literatuře – tento nově zavedený pojem pokrývá tvorbu mimo rámec nacionalismu, která se zabývá široce kosmopolitní agendou.
Do cílového publika PMF tedy patří každý, kdo se zajímá o současnou poetiku. Festival proběhne v pěti nabitých večerech mezi 12. a 16. květnem ve studentském klubu K4 (Celetná 20) a každý večer bude završen hudebním vystoupením, to vše zdarma. Bude zde pokřtěna antologie loňského ročníku Polibek s rozvodnou, která právě vychází v Nakladatelství Petr Štengl a kromě překladu sedmnácti autorů, z nichž někteří se na festival vrací i letos, obsahuje doslov na téma translokální literatury. Program PMF 2012 je bohatý a zahrnuje celou řadu událostí: Odstartuje v sobotu v 18:00 křtem knihy Cartographies of the In-Between Petera Cockelbergha a čtením Pierra Jorise, francouzského básníka, překladatele a držitele ceny PEN, jehož poezii se kniha věnuje. Představí se britská skupina Alabama Crack House Experience se svým improvizačním pásmem a básníci Samuel Langer a Joel Scott. Následovat bude blok partnerského časopisu Psí Víno, spojený se čtením Ondřeje Buddeuse a Ondřeje Zajace. Letošní ročník bude také výjimečný svým propojením poezie a elektronické hudby, které hned v sobotu uvede projekt Elektrolyrika polské básnířky Zofie Baldygy a laptoppera Pawla Uszynského. Během dalších dnů vystoupí mimo jiné Vlado Šimek za doprovodu DJ Herzoga Herzoga a hudební noisová formace No Pavarotti.
Na festivalu se představí plejáda autorů z Čech (Jaromír Typlt, který promítne také krátký poetický film, Pavel Novotný, Josef Straka) i ze Slovenska (Michal Rehúš z časopisu Kloaka, Vlado Šimek). Návštěvníci se mohou těšit i na účast pražských anglofonních autorů, jako jsou Laura Conway, Louis Armand a Joshua Mensch, a hudebníků jako Flanna Sheridan, Ken Nash, Phil Shoenfeld nebo kapela Turpentine Ray. Z Berlína přijedou básnířky Donna Stonecipher a Catherine Hales a básník Alistair Noon. Představí se autoři spjatí s londýnským nakladatelstvím experimentální literatury VEER (Stephen Mooney, Ulli Freer, William Rowe, Holly Pester, Becky Cremin a Jeff Hilson). Ze Švýcarska přicestuje jazyková básnířka Susana Gardner, která kromě vlastní tvorby také provozuje originální nakladatelství Dusie Press. Poprvé festival doprovodí výstava - autoři výtvarné podoby knižního projektu "Cut me up!" jehož ochutnávkou instalace bude, jsou Pavel Frič, Martin Raudenský, Lukáš Miller, Michaela Labudová, Nikola Hoření, Barbora Kicovová a Jakub Hrdlička. K nim se připojí mladý umělec Petr Košárek.
PMF vychází z přesvědčení, že v posledních letech dochází k jakémusi nahromadění podnětů, kdy se na pražské scéně začíná objevovat nová tvorba, která si zároveň nachází své publikum. Praha se opět začíná objevovat jako skutečně kosmopolitní město, jehož obyvatelé, pocházející z různých prostředí a národností, přispívají k utváření živé a jedinečné literární scény. Právě k rozvoji takové scény se festival svou činností pokouší napomoci. Aktuální informace a přesný program naleznete na www.praguemicrofestival.com.
Olga Peková, David Vichnar